Elektrikli Araç Gereçleri Tanıyalım

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrikli Araç Gereçleri Tanıyalım Konu Özeti

İnsanların günümüzdeki bazı davranış ve alışkanlıkları ile 100 yıl önceki davranış ve alışkanlıkları arasında çeşitli farklılıklar vardır. Örneğin günümüzde bir yerden başka bir yere gidebilmek için otomobil, uçak ve tren gibi ulaşım araçları kullanılırken eskiden ya yürünüyor ya da at arabaları kullanılıyordu. Benzer şekilde günümüzde aydınlatma amacıyla elektrikle çalışan ampul kullanılırken eskiden aydınlatma amacıyla akşamları mum veya kandil yakılırdı.

İnsanların Alışkanlıkları ve Davranışları Zamanla Değişmektedir

Bilim insanlarının elektriği keşfetmesi, hayatımızı kolaylaştıran birçok elektrikli araç gerecin icat edilmesini sağladı. Öyle ki bugün kullandığımız televizyon, elektrikli ısıtıcı, ütü gibi birçok elektrikli araç gereç elektrik keşfedilmeseydi kullanılamazdı. Evde, okulda, iş yerlerinde çeşitli amaçlarla elektrikli araç gereçleri kullanırız. Günlük yaşamda birçok işi elektrikli araç gereçler sayesinde daha kolay yaparız.

Elektrikli araç gereçler, her geçen gün insan hayatında daha fazla yer almakta ve önem kazanmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran elektrikli araç gereçlerin günlük yaşamımızdaki kullanım amacı ve önemi farklıdır. Örneğin;

  • Soğuk havalarda elektrikli ısıtıcıları,
  • Ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak için televizyon veya radyoyu,
  • Akşamları evimizin aydınlatılmasını sağlamak için lambaları,
  • Kırışık olan kıyafetlerimizi düzgün hâle getirmek için ütüyü kullanırız.

Buradan hareketle elektrikli araç gereçleri kullanım amaçlarına göre;

Isınma Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

Evlerimizde, okulda veya iş yerlerimizde ısınma amacıyla elektrikli ısıtıcı, elektrikli battaniye, elektrikli radyatör, kombi ve klima gibi araçlar kullanırız.

Isınma Amaçlı Kullanılan Elektrikli Araçlar

Klimalar hem ısıtma hem de soğutma amaçlı kullanılabilen elektrikli araçlardır.

Aydınlatma Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

Ampul (Lamba), floresan, tasarruflu ampul, LED Ampul, masa lambası, gece lambası, otomobil farları ve el feneri gibi araçlar aydınlatma amacıyla kullandığımız elektrikli araçlardır.

Aydınlatma Amaçlı Kullanılan Elektrikli Araçlar

El feneri yanımızda taşıyabildiğimiz aydınlatma amacıyla kullanılan elektrikli araçtır. Aydınlatma amacıyla kullanılan elektrikli araçlar sadece evde, okulda ve işyerlerinde kullanılmazlar. Sokak lambası, ışıklı reklam panoları, mağazaların vitrinlerini aydınlatan ışıklar dışarıda sıklıkla karşılaştığımız aydınlatma amaçlı elektrikli araçlardır.

Beyaz renkli ışık yayarak bulunduğumuz odayı aydınlatan LED ampuller diğer lambalara göre daha az elektrik harcayarak daha fazla aydınlatma sağlayabilen elektrikli araçlardır. Bu nedenle aydınlatma için normal lambaların yerine LED ampuller tercih ederek elektrik tasarrufu sağlayabiliriz.

Haberleşme Amacıyla Kullanılan Araç Gereçler

Radyo, televizyon, telefon ve bilgisayar gibi elektrikli araçlar haberleşme amacıyla kullanılır.

Haberleşme Amaçlı Kullanılan Elektrikli Araçlar

Elektrikli Ev Araç Gereçleri

Elektrikli araç gereçlerin ısınma ve aydınlatma dışında birçok kullanım alanda kullanılmaktadır. Evde kullandığımız tost makinesi, elektrikli fırın, ütü, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, saç kurutma makinesi, vantilatör, su ısıtıcısı, elektrikli süpürge, buzdolabı, derin dondurucu, ekmek kızartma makinesi ve mikser gibi elektrikli araçlar evde kullanılan elektrikli araç gereçlerdir.

Elektrikli Ev Araç Gereçleri

Evde kullanılan elektrikli araç gereçlerin ısıtma, soğutma ve karıştırma gibi çok farklı kullanım alanları vardır.

Google Arama Terimleri:

  • https://www ilkokulfen com/elektrikli-arac-gerecleri-taniyalim/
  • elektrikle çalışan aletler
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör