Elektrik Çarpmasına Dikkat Edelim

3. Sınıf Fen Bilimleri dersi Elektrik Çarpmasına Dikkat Edelim Konu Özeti

Elektrik Çarpmasına Dikkat Edelim

Hayatımızın hemen hemen her anında faydalandığımız elektriği kullanırken çok dikkatli olmamız gerekir. Elektrik dikkatli kullanılmadığında çeşitli tehlikelerle karşılaşılabilir. Elektriğin tehlikeleriyle karşılaşmamak için ev, okul, sokak gibi yerlerde elektriği kullanırken gerekli olan güvenlik önlemleri alınmalıdır. Gerekli önlemler alınmazsa elektrik çarpmasıyla karşılaşılabilir.

Elektrik çarpması, elektriğin insan vücudundan geçmesiyle meydana gelen tehlikeli durumdur. Elektrikli aletlerin birçoğunda kullandığımız şehir elektriği çok güçlü bir elektrik kaynağıdır.  Bu nedenle elektrik çarpmasına uğrayan kişilerin vücudunda çok ciddi yanıklar meydana gelebilir. Çok daha tehlikeli elektrik çarpmalarında çarpılan kişi hayatını kaybedebilir.

Bulunduğumuz ortamda elektrik çarpmış birini görürsek belirli tekniklerle müdahale edebiliriz. Bilinçsizce müdahale edersek yardım etmeye çalışırken bizi de elektrik çarpabilir. Elektrik çarpmış birini görürsek;

1- Elektrik şalterlerini kapatmalıyız. Elektrik çarpan kişiye şalterler kapatılmadan yardım etmeye çalışılırsa yardım eden kişiyi de elektrik çarpabilir.

2- Elektrik çarpan birine yardım etmek için elektrik çarpmasına sebep olan kabloyu veya elektrikli aracı kuru bir tahta parçası ile kişiden uzaklaştırmalıyız.

3- Acil servisi arayarak durumu bildirmeliyiz. Acil yardım ve kurtarma, elektrik arıza ve yangın ihbarı durumlarında ilgili numaralar aranmalıdır.

4- Elektrik çarpan kişiye veya elektrikli alete su dökmemeliyiz. Su dökülmesi daha büyük zararlara yol açabilir.

Google Arama Terimleri:

  • https://www ilkokulfen com/elektrik-carpmasina-dikkat-edelim/

> İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör